top of page

Trojnásobná máma, manželka, nutriční terapeutka, učitelka ale i věčná studentka…

Nejvíc ze všeho jsem máma.  Už trojnásobná! A co dělám? Kromě péče o děti taky vařím, peru, uklízím, zase vařím, žehlím, nakupuju, vařím…přijde mi, že vlastně skoro pořád vařím! Asi jsem tím trochu posedlá, přiznávám. Ale já totiž miluju jídlo! Hlavně to dobré a chci to nejlepší jídlo dopřát i svým dětem. Otázkou ale je, co je to to NEJLEPŠÍ jídlo?

S mateřstvím přišla spousta otázek ohledně správné dětské výživy

 Než jsem se stala mámou, byla jsem normální dospělák v kolotoči běžného života a nad stravou jsem do hloubky příliš nepřemýšlela. Sice mě zajímalo, co jím a co mi jídlo přináší, proto jsem taky vystudovala chemii potravin, ale tím to pro mě končilo.

 

Změnilo mě až mateřství. Měla jsem (a pořád snad mám) to štěstí, že mám zdravé děti (tedy nic zásadního neřešíme), ale i přesto ve mně začaly narůstat pochybnosti, zda dávám svým dětem to správné jídlo, v tom správném množství, vařím ho správně? Najednou jsem měla plnou hlavu otázek.

 Začala jsem tématu výživy věnovat více pozornosti. Všude čtete, že strava je základ, že imunita je ve střevě, že musíme jíst pestrou a vyváženou stravu. Ale co to vlastně je? Jak to prakticky má vypadat? Chtěla jsem to najednou všechno vědět, všechno znát, abych svoje dítě nějak nezanedbala, neošidila a dala mu to nejlepší. Jenže čím víc jsem se zajímala, tím víc jsem byla zmatená. Nejdřív nejezte máslo, pak jezte máslo. Omezujte tuky, pak neomezujte tuky, ale vyhněte se těm nasyceným…no prostě věda!

IMG_9609.JPG

Zvědavost mě dovedla k dalšímu studiu

IMG_4634.jpg

 Tak jsem se rozhodla, že si na to přijdu sama. Ne, že snad budu něco zkoumat v laboratoři, toho už jsem měla ze školy dost, ale chtěla jsem znát výživu z praxe. Od lidí, kteří se jí věnují, pracují s ní, a kteří vědí, jak výživa může tělu prospět. Podala jsem si tedy přihlášku na VOŠ zdravotnickou, obor Nutriční terapeut.  Jsem prostě věčný student, ale konečně nějaký praktický obor a aspoň mi na mateřské nezakrní mozek :)

Ve výživě nic není jednoznačné a záleží jen na nás, na kterou stranu se postavíme

 Studium (poprvé s miminkem) byla další životní lekce.  Navíc ve výživě nic není tak jednoduché a člověk se k pravdě musí dopracovávat občas velice složitě a někdy se ji ani nedozví!  I mezi odborníky panuje celá řada nejasností a rozporuplných názorů! Postupně, během těch tří let, jsem si ale udělala nadhled a okoukala práci nutričních specialistů a našla svůj vlastní směr a styl. Nastudovala jsem základní informace z výživy, léčebné výživy, potravinářské chemie a biochemie, fyziologie člověka, správného skládání jídelníčku a mnoho dalšího. Nashromáždila jsem si informace nejen o výživových doporučení pro děti, ale i pro diabetiky, obézní pacienty, lidi s vysokým cholesterolem, vysokým krevním tlakem, dnou, s poruchami žlučníku, ledvin, střev, štítnou žlázou, alergií na lepek, na mléko atd.

 Naučila jsem se o stravě přemýšlet i z jiného úhlu pohledu, než jen jako chemik. Jsem víc otevřená diskuzím, protože ve výživě se potřebujete neustále vzdělávat a hledat nové informace. Věda jde prostě kupředu! Navíc se díky internetu otvírají nové možnosti, jak poznat účinky různé stravy na různé lidi.  Můžete se dočíst, jak se někdo se zázračně uzdraví, když se stane vegetarián, vegan, jinému pomůže RAW strava, paleo strava. Někdo hubne po zelenině, jiný zas po bílkovinách. Prostě každému vyhovuje něco jiného a to je na světě výživy fascinující. Každý člověk je originál a každý si musí najít svou vlastní cestu, která mu vyhovuje, a mě baví lidem pomáhat v hledání těchto cest a provázet je na nich.

Z jednoho receptu lze vykouzlit jídlo, které zdraví prospívá, ale i jídlo, které škodí. Důležité je vědět několik jednoduchých zásad, jak na to

 Naše výživa ovlivňuje to, jak se cítíme a jak vypadáme. Proto apeluji na všechny, zajímejme se o naši stravu! Podle mého názoru se dá jíst  běžným konvenčním stravováním, není potřeba hledat nějaký alternativní výživový směr, abychom jedli správně. Jen je důležité pochopit zásady zdravého stravování – tedy umět si poskládat pestrý jídelníček, a vědět, jaké suroviny kupovat a jak s nimi správně nakládat. V neposlední řadě i vaření je proces, který ovlivňuje konečný výsledek, zda nám strava prospěje více anebo méně.

Mým cílem je pomoci pochopit důležité principy ve výživě, díky kterým si lidé připraví jídlo, které jejich tělu prospívá. Nechci opisovat odbornou literaturu ani kuchařky, chci jen na jednoduchých receptech ukázat, jak to dělat co možná nejlépe.

Základ celoživotního zdraví našich dětí, to jsou správné stravovací návyky od kojeneckého věku

 Úplně tu největší zodpovědnost nás maminek vidím v nastavení správných stravovacích návyků našich dětí zejména v kojeneckém a batolecím věku. Zde je správná výživa nesmírně důležitá. Je vědecky prokázáno, že nevhodné stravování dětí může dětem dříve či později způsobit zdravotní problémy. Naopak správná strava dokáže zabránit vývoji určitých onemocnění, ke kterým by děti mohly mít předpoklady díky rodinné zátěži.  V pozdějším věku už nám do stravování dětí budou zasahovat jídelny vzdělávacích zařízení, proto je důležité první tři roky věnovat výživě dítěte maximum pozornosti. Na místě je i změna u nás, rodičů, protože my jsme pro naše děti ten největší vzor – i co se týká stravování.

P1170454.JPG

Moje poslání je šířit svoje vědomosti a zkušenosti s výživou dětí (a nejen jich) mezi další maminky

 Dnes jsem tedy trojnásobná máma a nutriční terapeutka. Jsem taková „mám a v akci“, ale na rozdíl od pořadu „Kluci v akci“ nejen vařím, ale podnikám i další aktivity :-) Už se cítím lépe a sebejistěji, když dětem chystám jídlo. Připravuju stravu pro celou rodinu s tím nejlepším vědomím a svědomím tak, aby nám jídlo sloužilo a neškodilo. Snažím se, aby hlavně dětem strava zajistila všechny potřebné živiny a ochranné látky pro jejich správný růst a vývoj, aby byly zdravé a spokojené. Pak jsem i já spokojená máma!  Mým posláním je naučit i ostatní maminky umět sestavit správný jídelníček a připravit stravu (nejen) pro děti tak, aby byla tělu maximálně prospěšná.

 Rozhodla jsem se tedy sdílet svůj příběh, znalosti a názory a byla bych šťastná, kdyby se pro některé  maminky staly inspirací a pomocí vyznat se v záplavě různorodých informací.  Pokud je to bude v mém podání bavit, dozví se něco nového a inspirativního, bude moje mise splněna ;-)

Téměř všechny zdravotní problémy mají tři příčiny: snídani, oběd a večeři.

DSC_0221.JPG
Odborná způsobilost

Odborná způsobilost

diplomMgrupr.jpg
diplomIngUpr.jpg
diplomDisUpr.jpg
ATACcertifikat.jpg
bottom of page